Dla pacjenta

AKUPUNKTURA

Akupunktura to metoda leczenia powstała przed 5 tys. lat w Chinach, polegająca na nakłuwaniu ściśle określonych punktów na ciele człowieka . Jej wartość doceniają również współcześni lekarze, traktując ją jako cenne uzupełnienie terapii. O tym, że jest to uznana metoda lecznicza świadczy również przedstawiona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) lista blisko 30 schorzeń, w których pozytywne efekty zastosowania akupunktury znalazły potwierdzenie w badaniach klinicznych. Należą do nich m.in. zespoły bólowe kręgosłupa (rwa kulszowa, bóle odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa), stawów (zespół bolesnego barku, choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i innych), bóle głowy (migrena i inne), bóle twarzy, neuralgia nerwu trójdzielnego. Lista chorób, w których działanie akupunktury potwierdzono, choć wymaga to dalszych badań jest ponad dwa razy dłuższa.

Biorąc natomiast pod uwagę doświadczenia specjalistów chińskich, trudno znaleźć chorobę, w której nie warto zastosować akupunktury. Wynika to z założenia leżącego u podstaw tej metody, że przyczynę choroby stanowi zaburzenie przepływu energii w ludzkim ciele. Jeżeli , poprzez nakłucie odpowiednich punktów akupunkturowych, uzyska się ustąpienie tego zaburzenia, ustąpią również objawy choroby. Dotykamy tutaj jednej z zasadniczych różnic w podejściu do choroby przez medycynę Wschodu i Zachodu. W tradycyjnej medycynie chińskiej człowiek i jego zdrowie jest traktowane całościowo, w nierozerwalnym związku z naturą i przyrodą, a za przyczynę choroby na równi uznaje się czynniki zewnętrzne (np. zakażenie, uraz), jak i wewnętrzne czyli emocje (stres, smutek, lęk). Medycyna zachodnia poszła w kierunku coraz dokładniejszego poznawania budowy i funkcji ludzkiego organizmu, nieuchronnie „rozbierając” go na czynniki pierwsze, czego efektem jest coraz większa liczba wąskich specjalizacji medycznych. Znając osiągnięcia i ograniczenia jednego i drugiego systemu medycznego, najwłaściwsze wydaje się czerpanie z obu, co pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów.

Dlaczego warto?

1) Akupunktura jest metodą bezpieczną- lista przeciwskazań jest bardzo krótka-

  • uogólnione zakażenia skóry
  • znaczne wyniszczenie organizmu
  • choroby nowotworowe (stosujemy jako paliatywną metodę leczenia p/bólowego)
  • hemofilia

Ostrożnie stosujemy akupunkturę

  • u ciężarnych
  • w trakcie miesiączki
  • w stanach znacznego pobudzenia lub wyczerpania fizycznego i psychicznego
  • w chorobach psychicznych
  • w czasie gwałtownych zjawisk atmosferycznych- burze, wichury, ekstremalne upały.

Zabiegi są przeprowadzane z zachowaniem zasad aseptyki- igły są wyłącznie jednorazowego użytku.

2) Zastosowanie akupunktury może pozwolić na ograniczenie stosowania leków przeciwbólowych, a często pozwala na ich odstawienie.

3) Akupunktura wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia, nastroju i wzmocnienie organizmu.

Odpowiedzi na wszelkie pytania uzyskają Państwo w czasie wizyty konsultacyjnej.

BADANIA NEUROFIZJOLOGICZNE:

  • badanie przewodnictwa nerwowego (neurografia, ENG)
  • badanie mięśni (elektromiografia, EMG)

W jakich schorzeniach są one zalecane, jak przebiega badanie, jak się przygotować- odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo na www.e-neurolog.pl